Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Kimtech™ G3 Sterile Sterling™ Nitrile Cleanroom Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With high levels of contamination protection, Kimtech™ G3 Sterling™ sterile nitrile gloves are used in EU GMP ISO Class 5 Grade A or higher sterile cleanrooms. The hand-specific gloves are suitable for double donning, latex-free, and non-pyrogenic.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Gray |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Specific |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | Kimtech™ G3 Sterile |
| Product Type | Cleanroom Gloves |
| Cleanroom Class | Class 1 (ISO 3) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D3767 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.08 mm |
Ansell Kimtech™ Pure G3 Hand-Specific Latex Cleanroom Gloves Multi-Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
G3 non-sterile latex gloves are 12 in. in length and packaged hand-specific in a multi-pack with 50 left hand and 50 right hand per bag . Recommended for Class 10/ISO 4 or higher cleanroom environments.
| Length (Metric) | 30.5 cm |
|---|---|
| Color | Natural |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Latex |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Specific |
| Thickness (Metric) | 0.20 mm |
| Series | Kimtech™ Pure G3 |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Latex Free | No |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3578,IEST-RP-CC005.2 |
| AQL | 1.5 |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, Jet Black
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Model | 8119 |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
DuPont™ Tyvek™ 400 Lab Coat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Limited-use lab coats offer easy donning and doffing and provide an ideal balance of protection, durability, and comfort.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | TY212SWH |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Lead and Asbestos Abatement, Remediation, General Maintenance, Spray Painting, Cleaning |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lay Down |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, Pretty Pink
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Pink |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Model | 8108 |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Ansell Kimtech™ A8 Certified Lab Coats with Knit Cuffs and Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Breathable SMS lab coats protect from light fluid contact and feature soft knit cuffs and 3 pockets. Choose from white or blue colors.
| Includes | Hanging Neck Loop |
|---|---|
| Disposable | Limited-use |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Ansell MICRO-TOUCH™ Elite Vinyl Gloves
Vinyl, powder free examination glove for use in low-risk clinical applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Healthcare |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Cream |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Series | MICRO-TOUCH™ Elite |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177-2600, ISO 9001, ISO 13485, ISO 10993-10:2002 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.11 mm |
Ansell MICROFLEX™ Supreno™ SE SU-690 Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Powder free, durable nitrile exam gloves offers advanced barrier protection against contaminants and is ideal for long wear times and demanding jobs.
| Tensile Strength | 36 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.38 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.6 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.18 mm |
| Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Accelerator Free | No |
| Series | MICROFLEX™ Supreno™ SE SU-690 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 1149-1/2/3, EN 420:2003 + A1:2009 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319, FDA21 CFR 177-2600, ISO 11193 |
| AQL | 0.65 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.11 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ Fortis500™ Extended Cuff Nitrile Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Extended cuff nitrile exam gloves provide extra protection in demanding and high-risk environments. Thicker than typical exam gloves for increased puncture and abrasion resistance.
| Tensile Strength | 33 Mpa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 26.5 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Black |
| Length (English) | 10.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Thickness (Metric) | 0.14 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | Fortis500 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | JKPT |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Ansell MICROFLEX™ Neogard™ C52 Neoprene Gloves with ERGOFORM™ Technology
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Neoprene gloves are ergonomically certified to reduce hand fatigue and feature a 'grippy' textured outer finish for exceptional grip in wet or dry environments.
| Tensile Strength | 18 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Applications | Laboratory,Healthcare,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Green |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Neoprene |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Series | MICROFLEX™ Neogard™ C52 |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6977, FDA21 CFR 177-2600, US Ergo Certification, US Ergo Wet Grip |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.10 mm |
Medicom™ SafeMask™ FreeFlow™ with Air Space™ Technology Face Masks
ASTM Level 1, 2 and 3 face masks feature innovative contoured pleats to create a unique pocket that allows air to flow freely. Ideal for those who feel claustrophobic in ordinary masks.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | SafeMask™ FreeFlow™ |
| Construction | 3-ply |
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Filter Efficiency | ≥95% (PFE), ≥95% (BFE) |
| Size | Standard |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ASTM F2299 |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell MICROFLEX™ Derma Free™ DF-850 Vinyl Gloves
Powder free, vinyl exam gloves feature a smooth surface for natural tactile sensitivity and are suitable for a variety of applications.
| Applications | Industrial |
|---|
Ansell MICROFLEX™ V29 Vinyl Disposable Gloves
Blue, vinyl gloves offer durable elasticity and tensile strength for food preparation, light-duty cleaning and general maintenance.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Series | MICROFLEX™ V29 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177-2600 |
| AQL | 4 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Color | Yellow |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Medicom™ SafeBasics™ Isolation Gown
For procedures requiring protection from spray and splatter, fluid-repellent design provides added protection against cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Gown |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| For Use With (Application) | Protection from cross contamination |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |